Ansökan och information

För att komma in på en idrottsutbildning måste du först ansöka till, och bli rekommenderad av ditt specialidrottsförbund. Sedan söker du till våra vanliga program där urval sker på betyg. Läs mer om hur antagningen sker i din idrott via länkarna nedan - där finns även alla viktiga datum. Vissa idrotter har en separat sida med information och vissa har information via ansökningssidan.

Idrott och ansvarig instruktör

Träningstid Plats Antagning

Badminton RIG

Patrik Björkler
0730-514119

  Fjäderborgen Ansökan

Bandy

Magnus Bring
magnus.bring@educ.goteborg.se
076-806 86 72

må, on, fr
7.30-9.00
Slottskogsrinken
Heden
Ansökan
Information

Basket

Eldar Ciric
bg@westrabasket.se
072-180 90 97

må, on, fr
7.30-9.00
Idrottshögskolan
Gym
Ansökan

Fotboll regionala klubbar

Ulf Svensson
ulf.svensson@educ.goteborg.se
0707-35 17 88

ti 7.30-9.00
on, fr 9.30-11.00
Heden
Valhalla sporthall
Ansökan

BK Häcken

Thomas Andersson
tomas.andersson@bkhacken.se

må, on, fr
7.30-9.00

Exempelschema

 

GAIS

Kenneth Gustafsson
kenneth.gustafsson@gais.se
073-715 80 22

GAIS gymnasiefotboll

må, on, fr
7.30-9.00
 

Örgryte IS

Sören Börjesson
soren.borjesson@ois.se
0708-87 93 17

må, on, fr
7.30-9.00
 

Friidrott

Kristian Pettersson
kristian.pettersson@educ.goteborg.se
072-501 30 25

må, on, fr
7.30-9.00
Friidrottens hus
Skatås
Nya Ullevi
Åby
Gym

Ansökan
Information

Golf

Martin Alergård
martin.alergard@educ.goteborg.se
0705-08 31 30

må, on, fr
7.30-9.00
World of golf
Gym
Ansökan
Information

Handboll

Veronica Isaksson
veronica.isaksson@educ.goteborg.se
0705-63 30 81

må, on, fr
7.30-9.00
Valhalla
Gym
Ansökan

Innebandy

Jonas Eliasson
jonaseliasson830209@hotmail.com
076-019 94 28

må, on, fr
7.30-9.00
Lisebergshallen
Gym
Ansökan

Ishockey

Mikael Ström
Mikael.Strom@frolundaindians.com
070-750 95 30

må, on, fr
7.30-9.00
Campus Frölunda Ansökan

Konståkning

Joanna Dahlstrand
joannadahlstrand@hotmail.com
073-544 51 74

må, on, fr
7.30-9.00
Wallenstamhallen

Vid frågor om ansökan
maila Joanna. 

Orientering

Fredrik Bakkman
fredrik.bakkman@educ.goteborg.se
070-348 26 20

ti 7.30-9.00
on, fr 7.30-11.00
I skog och mark runt Göteborg med omnejd
Gym
Teori i lektionssal
Ansökan

Tennis

Helena Thornadsson
helena@tennisgoteborg.se
0737-19 19 18

må, on, fr
7.30-9.00
Ullevi tennis
GLTK
Ansökan
Truppgymnastik

Sarah Olausson
vast@gymnastik.se

må, on, fre
 

Lundenhallen

Ansökan