Elitidrott

Elitidrotten är integrerad i våra övriga program, men samtidigt en egen del av skolan. Du hittar oss i A2-korridoren och idrottshuset.

Mats Winqvist
Samordnande rektor, elitidrott
mats.winqvist@educ.goteborg.se
031-367 05 15

Erika Eliasson
Idrottssamordnare
erika.eliasson@educ.goteborg.se
0702-82 50 57

Jan Adolfsson
Lärare idrott och hälsa, naturkunskap och träningslära
jan.adolfsson@educ.goteborg.se
0728-56 69 28

Martin Alergård
Lärare idrott och hälsa, träningslära och specialidrottslärare golf
martin.alergard@educ.goteborg.se
0705-08 31 30

Tomas Andersson
Specialidrottslärare fotboll, Häcken
tomas.andersson@bkhacken.se
0705-12 60 08

Fredrik Bakkman
Specialidrottslärare orientering
fredrik.bakkman@educ.goteborg.se

Helene Berg
Lärare engelska och svenska
helene.berg@educ.goteborg.se

Anders Bladh
Specialidrottslärare simning
anders.bladh.johanneberg@engelska.se

Johan Blom
​Specialidrottslärare badminton
johan.blom@educ.goteborg.se
​0728- 56 77 73

Magnus Bring
Specialidrottslärare bandy
magnus.bring@educ.goteborg.se
076-806 86 72

Eva Börjesson
Skolsköterska Ekonomiprogrammet, Hörselgymnasiet och elitidrott
eva.borjesson@educ.goteborg.se/
0702-57 04 35

Sören Börjesson
Specialidrottslärare fotboll, ÖIS
soren.borjesson@ois.se
0708-87 93 17

Eldar Ciric
Specialidrottslärare basket
bg@westrabasket.se
072-180 90 97

Per-Henrik Croona
​Specialidrottslärare badminton
per-henrik.croona@educ.goteborg.se
​0728-56 77 72

Joanna Dahlstrand
Specialidrottslärare konståkning
joannadahlstrand@hotmail.com
073-544 51 74

Roger Edeflod
Specialidrottslärare bordtennis
ragge@gbtf.se
0727-16 93 51

Jonas Eliasson
​Specialidrottslärare innebandy
​jonaseliasson830209@hotmail.com

Mats Eriksson
Lärare filosofi, ledarskap och organisation samt religion
mats.eriksson@educ.goteborg.se

Jonas Gustafsson
Lärare kemi, matematik och naturkunskap
jonas.gustafsson@educ.goteborg.se
0728-56 53 32

Kenneth Gustafsson
Specialidrottslärare fotboll, GAIS
kegusta@gmail.com
073-715 80 22

Mikael Heinli
Specialidrottslärare rodd
mikael.heinli@mrk.nu

Jenny Holmgren
Sjukgymnast
jenny.holmgren@educ.goteborg.se
0728-56 69 31

Veronica Isaksson
Specialidrottslärare handboll
veronica.isaksson@educ.goteborg.se
0705-63 30 81

Niclas Karlén
Specialidrottslärare fotboll reg
​nagkarlen@gmail.com

Hans Krona
Lärare idrott och hälsa, matematik och träningslära
hans.krona@educ.goteborg.se

Karin Magnusson
Specialpedagog Ekonomiprogrammet och studiesupport
karin.magnusson@educ.goteborg.se
0705-30 99 92

Katarina Maiqvist
Lärare biologi, kemi, matematik och naturkunskap
katarina.maiqvist@educ.goteborg.se
0728- 56 79 85

Lisette Norén
Specialidrottslärare handboll
lisette.noren@educ.goteborg.se
0725-01 30 14

Johannes Norrby
Fysträningsansvarig och fysinstruktör
johannes.norrby@educ.goteborg.se
0702-56 64 81

Sofia Oskarsson
Lärare historia och samhällskunskap
sofia.oskarsson@educ.goteborg.se
0728-56 69 32

Kristian Pettersson
Lärare engelska och specialidrottslärare friidrott
kristian.pettersson@educ.goteborg.se
072-501 30 25

Hans Skoglund
Lärare massage, specialidrott och träningslära
hans.skoglund@educ.goteborg.se

Ulf Svensson
Specialidrottslärare fotboll reg
ulf.svensson@educ.goteborg.se
0707-35 17 88

Mikael Ström
Specialidrottslärare ishockey Frölunda Indians
mikael.strom@frolundaindians.com
0707-50 95 30

Helena Thornadsson
Specialidrottslärare tennis
helena@tennisgoteborg.se
0737-19 19 18

Per Tjusberg
Specialidrottslärare innebandy
tjusberg@hotmail.com
073-182 45 14

Jane Törnqvist
Fystränare, fysinstruktör
jane.tornqvist@educ.goteborg.se