Hörselgymnasiet

Hos oss på Katrinelundsgymnasiet får du med en dokumenterad hörselnedsättning en lugn studiemiljö. Vi erbjuder specialinredda klassrum, undervisning i små grupper och specialutbildade lärare.

Läs mer om hörselgymnasiet här!

Ingrid Blaxhult
Rektor för Naturvetenskapsprogrammet och Hörselgymnasiet
ingrid.blaxhult@educ.goteborg.se
031-367 05 16

Annica Albrechtson
Utbildningsledare och lärare teckenspråk
annica.albrechtson@educ.goteborg.se
0702-303955

Marianne Hallberg Hansson
marianne.hallberg.hansson@educ.goteborg.se
073-910 28 46

Christina Flood
​Studie och yrkesvägledare
christina.flood@educ.goteborg.se
031-367 30 64

Louise Anvell
Kurator Ekonomiprogrammet, Hörselgymnasiet, Naturvetenskapsprogrammet och Sprint
louise.anvell@educ.goteborg.se 
031-367 05 10

Lena Holtäng
Elevassistent
lena.holtang@educ.goteborg.se
​070-269 60 46 (sms)

Mikael Rangfeldt
Elevassistent
​mikael.rangfeldt@educ.goteborg.se
076-768 38 12
Föräldraledig

Ing-Marie Adler
Lärare svenska
ing-marie.adler@educ.goteborg.se

Emma Andersson
Lärare historia, samhällskunskap och sociologi
emma.andersson@educ.goteborg.se

Lena Dellborg
Lärare engelska
lena.dellborg@educ.goteborg.se

Johan Rylander
Lärare kemi, naturkunskap och matematik
johan.rylander@educ.goteborg.se